اگر می خواهید بدانید خانواده درمانی چیست یک سری به سایت کلینیک روانشناسی رامان بزنید.

خانواده درمانی نوعی مشاوره ی روانشناختی (رواندرمانی) است که به اعضای یک خانواده در حل تعارضات و مشکلات و تقویت روابط کمک می نماید.
این کار معمولاٌ توسط روانشناس، مددکار اجتماعی یا روانپزشک انجام می شود.

خانواده درمانی اغلب کوتاه مدت است و ممکن است شامل تمام اعضای یک خانواده یا فقط افرادی که حاضر به شرکت هستند باشد. برنامه ی درمان به شرایط خانواده بستگی دارد. جلسات خانواده درمانی، حتی بعد از تمام شدن جلسات، به شما مهارت هایی برای عمیق ساختن پیوند های خانوادگی و کنار آمدن با شرایط استرس زا را می آموزد.

چراباید از این روش استفاده کنیم

خانواده درمانی به بهبود روابط به هم ریخته با شریک، فرزند یا دیگر اعضای خانواده کمک میکند. شما می توانید به مسائل خاص مانند مشکلات زناشویی یا مالی، تعارض میان والدین و فرزندان یا تاثیر سوء مصرف دارو یا بیماری روانی روی تمام اعضای خانواده اشاره کنید.
به خصوص اگر یکی از اعضای خانواده دچار بیماری روانی یا اعتیاد است که به تراپی یا بازوپروری نیاز دارد، می توانید در کنار سایر روش های درمان خانواده درمانی را دنبال کنید. مثلا:

  • خانواده درمانی به اعضای خانواده برای کنار آمدن با بیماری روانی یکی از بستگان (مثلاٌ شیزوفرنی) کمک میکند اما فرد مبتلا به شیزوفرنی باید به روش درمان مخصوص به خود ادامه دهد که ممکن است شامل مصرف دارو، تراپی جداگانه یا سایر روش های درمان باشد.
  • درمورد اعتیاد، اعضای خانواده می توانند در جلسات خانواده درمانی شرکت کنند و فرد معتاد همزمان درحال بازپروری باشد. گاهی حتی اگر فرد معتاد دنبال درمان نرفته باشد، اعضای خانواده میتوانند در خانواده درمانی شرکت کنند.

استفاده از خانواده درمانی می تواند به هر شرایط خانوادگی که باعث اضطراب، اندوه، خشم یا تعارض میشود کمک کند. به شما و اعضای خانواده کمک میکند تا درک بهتری نسبت به یکدیگر داشته باشید و مهارت های کنار آمدن را یاد بگیرید تا به هم نزدیکتر شوید.

موقعیت و قابلیت دسترسی:

مطب شما کجاست؟ ساعت کار مطبتان چیست؟ آیا در مواقع اضطراری در دسترس هستید؟

باید انتظار چه چیزی را داشت

معمولاٌ در خانواده درمانی چند نفر از اعضای خانواده برای جلسه ی درمان دور هم جمع می شوند اما یکی از اعضای خانواده هم می تواند به صورت جداگانه نزد درمانگر برود.
مدت زمان هر جلسه معمولاٌ ۵۰ دقیقه تا یک ساعت است. معمولاًٌ این روش کوتاه مدت است. حدودا ٌ۱۲ جلسه. با این حال، فاصله ی بین جلسات و تعداد آن به وضعیت خاص خانواده و توصیه ی درمانگربستگی دارد.

شما میتوانید حین خانواده درمانی:

  • توانایی خانواده ی خود در حل مشکل را ارزیابی کنید و افکار و عواطف خود را به درستی بیان کنید
  • نقش، قوانین و الگو های رفتاری در خانواده را کشف کنید تا مسائلی را که منجر به بحث و جدل میشود بشناسید و با راه های حل این مسائل آشنا شوید
  • نقاط قوت خانواده، مثل اهمیت دادن به یکدیگر، و نقاط ضعف خانواده، مثل سخت اعتماد کردن به هم، را می شناسید

مثال: افسردگی

فرض کنید پسر بزرگتان افسردگی دارد. اعضای خانواده افسردگی او را درک نمی کند یا نمی داند بهترین روش برای حمایت از وی چیست. اگرچه نسبت به سلامت پسر خود نگران هستید، مکالمه ی شما با پسر یا دیگر اعضای خانواده تبدیل به دعوا می شود و احساس عصبانیت و ناامیدی میکنید. ارتباط از بین میرود، تصمیم گیری مشکل میشود، اعضای خانواده از هم دوری میکنند و شکاف بینتان بیشتر میشود.

خانواده درمانی در این شرایط به شما کمک میکند تا:

  • چالش های پیش رو و نحوه ی مدیریت آن توسط اعضای خانواده را به دقت تعیین کنید
  • راه های جدید برای تعامل و غلبه بر الگو های نا مناسب نزدیک شدن به یکدیگر را یاد بگیرید
  • اهداف فردی و خانوادگی تنظیم کنید و برای رسیدن به این اهداف تلاش کنید

نتایج

خانواده درمانی به صورت خودکار تعارض های خانوادگی را حل نمی کند یا یک موقعیت نا خوشایند را از بین نمیبرد اما به شما و اعضای خانواده تان کمک میکند بهتر یکدیگر را درک کنید و مهارت های کنار آمدن با موقعیت های چالش برانگیز به روش موثر را به شما می آموزد. همچنین به خانواده کمک میکند ارزش با هم بودن را درک کنند.

اعتیاد را در خانواده درمانی درمان کنید .

تعین وقت برای خانواده درمانی

ArabicEnglishPersianTurkish