خشم چیست؟ و چگونه می‌توانید از دست این پدیده رنج آفرین رهایی یابید؟

از این جملات زیاد استفاده نکنیم
مهر ۱۵, ۱۳۹۹
درمان غیر دارویی اعتیاد
درمان غیر دارویی اعتیاد
مهر ۱۵, ۱۳۹۹
نمایش همه

خشم چیست؟ و چگونه می‌توانید از دست این پدیده رنج آفرین رهایی یابید؟

[rev_slider doctor]

مشاوره کودک و نوجوان در اندیشه

خشم چیست؟ و چگونه می‌توانید از دست این پدیده رنج آفرین رهایی یابید؟

چند  بار در طول زندگی خشمگین شدید؟تا به حال به دلیل خشم و عصبانیت ناچار شدید با کسی دعوای فزیکی کنید ؟ راستی می دانید  خشم چه آسیب هایی را ممکن است  به  ما بزند؟

اصلاٌ خشم چیست؟آیا خشم هم مانند شادی یک احساس است؟

برای درمان  خشم باید به کجا مراجعه کنیم ؟

شما خواننده عزیز که در حال خواندن  این  مطلب هستید ،حتما برای سلامت جسم  و روان  خود و جامعه ای که در آن زندگی می کنید احترام  قائل هستید  و برای شما مهم است که  با این وا‍ژه بیشتر آشنا شوید .

کلینیک روانشناسی رامان  به شما که به فکر  خود سازی هستید  تبریک می گوید.پس با مقاله« خشم چیست؟ و چگونه می‌توانید از دست این پدیده رنج آفرین رهایی یابید؟» همراه  باشید.

خشم

همه ما با حالت روحی خشم آشنا هستیم و درطول زندگی بارها آن را تجربه کرده ایم. خشم نوعی هیجان روحی است که اغلب اوقات بر اثر واکنش شخص نسبت به رفتار ناشایست دیگران بروز می‌کند. خشم می‌تواند یک رنجش و ناراحتی زودگذر باشد و یا یک عصبانیت تمام عیار، در هر حال پدیده‌ای کاملاٌ طبیعی است و مانند سایر احساسات مثل شادی و غم  نشانه سلامت و تندرستی و عواطف انسانی می‌باشد، اما هنگامی که از کنترل خارج شود، می‌تواند به یک حس مخرب و ویرانگر تبدیل شود و نتایج ناگوار در محیط کار، روابط شخصی و در تمامی عرصه‌های زندگی شما به وجود آورد.

همچنین خشم می‌تواند حس خود بزرگ بینی را در شما زنده کند؛ و زودتر ازآنچه تصور می‌کنید به سلامت شما آسیب می‌رساند. متأسفانه خشم برای شما مانند یک همراه  همیشگی است که تمام عمر همراهتان خواهد بود و با هر طغیانی، فشار خونتان را به مقدار قابل زیادی بالا خواهد برد و این تنها یکی از پیامدهای زیانبار خشم بر تندرستی شما است.

خشم می‌تواند یک رنجش و ناراحتی زودگذر باشد و یا یک عصبانیت تمام عیار، در هر حال پدیده‌ای کاملاٌ طبیعی است و مانند سایر احساسات مثل شادی و غم  نشانه سلامت و تندرستی و عواطف انسانی می‌باشد

 افزون بر این باید بدانید که خشم و عصبانیت همچون زهری است که دائما به درون شما می‌ریزد. حال ممکن است این سئوال در ذهن شما ایجاد شود که خشم چیست؟ و چگونه می‌توانید از دست این پدیده رنج آفرین رهایی یابید؟ خشم یک نوع احساس است که همواره بین دو حالت متغییر است: خشم می‌تواند عصبانیت و ناراحتی جزئی و یا در نوع حاد آن، واکنشی جنون آمیز باشد. طبق نظر اساتید  روانشناسی از جمله دکتر چارلز اسپیلبرگر، خشم نیز احساسی نظیر سایر احساسات انسان است که با ویژگی‌های روانشناسی اشخاص تغییر می‌کند. هنگامی که عصبانی می‌شوید آثار فیزیولوژیک خشم در بدن ظاهر می‌شود، ضربان قلب و فشار خونتان بالا می‌رود و میزان ترشح هورمون‌ها نیز افزایش می‌یابد. عصبانیت می‌تواند به دلیل حوادث و رویدادهای بیرونی و یا تغییرات درونی باشد. ممکن است شما از شخص خاصی مانند همکاران، اعضاء خانواده و یا رئیس خود رنجیده باشید و رفتار آنها باعث عصبانیت شما شده باشد و یا ترافیک و شلوغی شهر شما را خشمگین کند. فکر کردن و نگرانی در مورد مسائل و مشکلات روزمره و یا به یادآوردن وقایعی که قبلاٌ باعث خشم و ناراحتی شما شده‌اند نیز از عواملی هستند که می‌توانند خشم شما را برانگیزند.

 بیان کردن خشم، صحبت کردن پرخاشگرانه و عکس العمل تند و خشن حالتی غریزی است که اکثر ما هنگامی که خشمگین می‌شویم، از خود بروز می‌دهیم. خشم عکس العمل کاملاٌ طبیعی در برابر تهدید، خطر و … است که به ما این اجازه را می‌دهد که در شرایط بحرانی از خود دفاع کنیم؛ بنابراین عصبانیت برای بقاء و پایداری انسانها ضروری و اجتناب ناپذیر است، ولی نباید فراموش کرد که برخورد فیزیکی با افراد و مواردی که ما را خشمگین می‌کنند، از لحاظ قانونی و معیارهای اجتماعی ناهنجار تلقی می‌گردد و پیامدهائی منفی خواهد داشت.

سه روش مهم برای برطرف کردن منطقی خشم وجود دارد:

ابراز کردن خشم به این معناست که در بیان خشم خود جسور و منطقی باشید نه پرخاشگر، این روش منطقی ترین راهکار برای ابراز خشم است. شما باید یاد بگیرید که چگونه رفع اتهام کنید و خود را تبرئه نمائید و چگونه به این هدف بدون صدمه زدن به دیگران برسید. جسور بودن به این معنی نیست که قلدر باشید و به دیگران زور بگویید، بلکه به این معنی است که برای خودتان و دیگران ارزش قائل باشید و با احترام رفتار کنید و مشکلاتتان را از راه منطقی حل کنید. سرکوب کردن خشم راه حل دیگری است برای مهار عصبانیت و سرکوب خشم و جهت دادن و تبدیل آن به رفتارهای دیگر. راهکار آن هم به این صورت است که هنگامی که خشمگین می‌شوید، در مورد موضوعی که باعث خشم شما شده است، فکر نکنید و بجای آن به چیزهایی خوب و مثبت بیاندیشید.

Loading...

۱- ابراز کردن

۲- سرکوب کردن

۳- آرام کردن.

هدف از این روش، مهار خشم شما و تبدیل آن به رفتارهای سازنده است؛ اما پیامد منفی این روش، این است که اگر عصبانیت خود را ابراز نکنید، خشم فرو‌خورده در درون شما باقی می‌ماند و این خشم درونی می‌تواند باعث افزایش فشار خون و یا افسردگی شما شود. از این رو، بیان نکردن خشم می‌تواند مشکلات دیگری را به وجود آورد. افرادی که خشم خود را ابراز نمی‌کنند، نسبت به همه چیز بدبین هستند و با دیگران رفتاری پر از کینه و خصمانه دارند. آنها مرتب دیگران را تحقیر می‌کنند و همه چیز را مورد انتقاد قرار می‌دهند و معمولا ٌدر روابط خود با دیگران دچار مشکل هستند و کمتر رابطه‌ای موفق دارند. در نهایت سومین راهکار فرو نشاندن خشم مرحله آرام کردن آن است. در این حالت با جملات و واژه‌های تسکین دهنده خود را آرام کنید.

 بنابر این می‌توان چنین نتیجه گرفت که شما نه تنها در قبال اعمال ظاهری خود مسئول هستید، بلکه روحیات درونی خود را هم باید پرورش دهید. پس بکوشید به هنگام خشم خود را تسکین دهید و احساسات خود را مهار کنید. کنترل خشم این امتیاز را دارد که احساسات ناشی از خشم و هم تحریکات جسمانی که خشم باعث به وجود آمدن آنها می‌شود، کاهش می‌یابد.

به طور حتم نمی‌توان پیشاپیش حوادثی را که باعث خشم می‌شوند، از سر راه برداشت و یا از روبه‌رو شدن با آنها اجتناب نمود، شاید نتوانیم آنها را تغییر دهیم اما می‌توانیم با کمک بهترین روانشناسان کلینیک مشاوره  رامان که در زمینه روانشناسی فردی، و با آموختن تکنیک های دوره قاطعیت و ابراز وجود، مدیریت خشم بیاموزیم که چگونه واکنش‌های خود را کنترل کنیم.

شما برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از روانشناسان کلینیک رامان  بهره مند شوید .

تهیه و تنظیم : امیر عباس رحیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =

ArabicEnglishPersianTurkish