19 ویژگی مشاور روانشناس خوب
۱۹ ویژگی اولیه یک روانشناس خوب
مهر ۲۶, ۱۳۹۹
موسیقی درمانی
۱۱ فایده شگفت آور موسیقی درمانی بر سلامت روان
مهر ۲۶, ۱۳۹۹
نمایش همه

ذهن آگاهی چیست ؟

ذهن اگاهی چیست

ذهن اگاهی چیست

تا به حال چیزی از ذهن آگاهی شنیده اید ؟

دوست دارید بدانید چیست ؟

اگر مایل هستید با مقاله «ذهن آگاهی چیست ؟» کلینیک روانشناسی رامان همراه  باشید  تا بیشتر بدانید .

 

چند سالی است که ذهن آگاهی وارد ادبیات روانشناسی کشورمان شده است . اصطلاح انگلیسی mindfulness ترجمهٔ لغت هندی باستان، ساتی sati است. ساتی (یعنی آگاهی، توجه، و به یاد آوردن):ساتی از زبان پالی است. پالی ار ۲۵۰۰ سال پیش زبان روانشناسی بودائی بوده و ذهن آگاهی آموزه اصلی این مکتب است.

آگاهی: این جنبه‌ای از انسان بودن است که باعث می‌شود شما از تجربه‌های خود آگاه باشید و از آن‌ها خبر داشته باشید. بدون آگاهی، هیچ چیزی برایتان وجود نخواهد داشت.

توجه یا دقت: توجه عبارت است از آگاهی متمرکز. یادگرفتن ذهن‌آگاهی، توانایی شما برای حفظ توجه را افزایش می‌دهد و خواهید توانست، هر جا و هرطور که اراده می‌کنید، توجه خود را متمرکز نگه دارید.

به یاد آوردن: این جنبه از ذهن‌آگاهی در بارهٔ این موضوع است: چگونه می‌توان همیشه به یاد بیاورید که از لحظه‌ای به لحظهٔ دیگر، به تجربه‌های خود توجه کنید. افراد خیلی زود و آسان فراموش می‌کنند که حواس‌جمع باشند.

آگاهی و توجه زیر مجموعه هوشیاری هستند.

ذهن آگاهی تمرینی‌ برای آگاه شدن از زمان «حال» و «حضور در لحظه» است، بدون قضاوت و با تمامیت، بدون چرخه زدن در گذشته یا موکول کردن به آینده؛ روشی برای افزایش آگاهی و تمرکز روی تنفس، حس کردن تک تک اجزای بدن در یک راستا و به طور پیوسته.

ریشه ذهن آگاهی به فلسفه شرق برمی‌گردد، هیچ محدودیتی ندارد و هر کسی با هر عقیده‌ای می‌تواند از مزایای تمرینات ذهن آگاهی لذت ببرد.

مزایای ذهن آگاهی

نخست، به شما کمک می‌کند در لحظه زندگی کنید. زمانی که ذهن آگاهی را در خودتان بپرورانید، به چیزهایی که در لحظه، در اطراف شما وجود دارند، توجه می‌کنید و دیگر به گذشته‌ای که توانایی تغییر و آینده‌ای که توان پیش‌بینی کامل آن را ندارید، فکر نمی‌کنید.

طبق نتایج مطالعات انجام‌شده، ذهن آگاهی با تقویت هوش هیجانی (Emotional Intelligence: EI) همراه است. زمانی که هوش هیجانی شما بالا باشد، از افکار، احساسات، کلمات و اَعمال خود آگاه هستید و تأثیر آنها بر دیگران را درک می‌کنید. این خودآگاهی به این معناست که شما به دیگران توجه کامل می‌کنید، حرف‌هایی نمی‌زنید که ناخواسته سبب رنجش آنها شود و قادر هستید در لحظه، قدردان وقایع مثبت زندگی‌تان باشید.

ذهن آگاهی همچنین کمک می‌کند تا بیشتر احساس رفاه کنید. طبق یافته‌های یک مطالعه، افزایش ذهن آگاهی به‌مرور زمان، منجر به کاهش استرس و به‌هم‌ریختگی خلق‌وخو می‌شود. نتایج مطالعه‌‌ دیگری نشان می‌دهد که ذهن آگاهی به پروراندن حس همدلی کمک می‌کند و سبب افزایش رفتارهای نوع‌دوستانه می‌شود.

مزیت دیگر این عادت، تأثیر مثبت بر مغز است. محققان دریافته‌اند که ذهن آگاهی، تراکم ماده‌ی خاکستری مغز را در نواحی مرتبط با یادگیری، کنترل احساسات و حافظه بالا می‌برد.

ذهن آگاهی برای بدن هم می‌تواند مفید باشد. یافته‌های تحقیقی روی شرکت‌کنندگانی که هشت هفته، مدیتیشن ذهن‌آگاهی را تمرین کرده‌ بودند، با تجربه‌ی اثرات مثبت همراه بود؛ اثراتی از قبیل افزایش چشمگیر پادتن‌هایی که به سیستم ایمنی ربط دارند.

در نهایت، ذهن آگاهی می‌تواند روابط حرفه‌ای و شخصی شما را بهبود ببخشد. وقتی شما در یک موقعیت، حضور کامل داشته باشید، می‌توانید با همدلی، دلسوزی، صداقت، هوش و ملاحظه با افراد برخورد کنید. این عادت باعث جلب اعتماد، پرورش واقع‌بینی و بالا رفتن درک می‌شود.

ذهن آگاهی در این دوران کرونایی که فکرها را زیاد مشغول نموده خیلی کمک می کند .

می دانید که  رفتن به گذشته و یا آینده ما را دچار افسردگی و اضطراب می کند و این  برای سیستم ایمنی و دفاعی بدن خوب نیست .

این نگرانی های بی مورد فکر ما را مشغول می کند و ذهن را هم که می شناسید یکی از کارهایش تولید فکر است .

 

تولید فکر؛

«اگر مدام دست هایم را بشویم ،وسواس نگیرم»

« اگر سرما بخورم ،یعنی کرونا گرفتم »

می بینید به همین راحتی فکر و روان ما را درگیر می کند .

ولی با این تکنیک که در کلینیک روانشناسی رامان توسط روانشناس ،آموزش داده می شود ،یاد می گیریم که چه طور در زمان حال زندگی کنیم .و از بودن در زمان حال لذت ببریم و وقتی که به واسطه کرونا دست هایمان را می شوییم ،نگران نشویم .

اگر می خواهید تکنیک ذهن آگاهی را که شرکت های بزرگ مانند گوگل نیز از آن برای کارمندان خود استفاده می کنند یاد بگیرید .به ما در تماس باشید و یا در سایت ثبت نام کنید و نام خود را ثبت کنید .

با رعایت پروتکل ها بهداشتی در ۸ ساعت به شما  در کلینیک روانشناسی رامان در شهر اندیشه آموزش می دهیم بعد از آن  یک عمر از این برنامه خودتان استفاده می کنید .

منتظر شما هستیم .

یک خبر مهم 

اعضای کانال تلگرامی از تخفیف ۵ درصدی برخوردارند .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + نه =

ArabicEnglishPersianTurkish