ذهن اگاهی چیست
ذهن آگاهی چیست ؟
مهر ۲۸, ۱۳۹۹
با مراحل ترس کودک آشنا شوید؟
مهر ۲۸, ۱۳۹۹
نمایش همه

۱۱ فایده شگفت آور موسیقی درمانی بر سلامت روان

موسیقی درمانی

11 فایده موسیقی درمانی

موسیقی درمانی چیست؟آیا موسیقی نیز در درمان کاربرد دارد ؟

در چه زمینه هایی می توانیم از موسیقی درمانی استفاده کنیم؟

با مرکز روانشناختی و مشاوره روانشناسی  رامان در شهر اندیشه که  در زمینه ها و رویکردهای گوناگون روانشناسی به مدیریت خانم اعظم علیمردانی،روانشناس فعالیت می نماید . همراه  باشید تا «۱۱ فایده شگفت آور موسیقی درمانی بر سلامت روان » را  بدانیم .

موسیقی درمانی یک روش مبتنی بر تحقیق است که در آن موسیقی هنگام تلاش برای بهبود سلامتی ، عملکرد و رفاه ، برای حمایت فعال از مردم استفاده می شود. درگیر شدن با موسیقی می تواند طیف وسیعی از احساسات را برانگیزد و به عنوان یک عامل حواس پرتی  برای فراموشی  از تجربه های و خاطرات منفی عمل کند.

موارد زیر فقط تعدادی از مزایای تجربی است که موسیقی درمانی می تواند به همراه داشته باشد.

مطالعات زیر فقط  قسمتی از تاثیرات موسیقی بر سلامت  روان می باشد .

مرکز روانشناختی و مشاوره روانشناسی رامان در شهر اندیشه ۱۱ اثر موسیقی در مانی را ازمنابع معتبر تهیه نموده است که  تقدیم شما می شود .

۱٫ انگیزه

مطالعات نشان داده است موسیقی باعث ایجاد انگیزه و توانمندسازی در افراد می شود. انگیزه برای دستیابی به اهداف اصلی است ، در غیاب آن انگیزه شخصی ما برای موفقیت و آمادگی ما برای عمل به فرصت ها بسیار کاهش می یابد.

فعالیت فعالانه در ساخت موسیقی می تواند بسیاری از علائم منفی مرتبط با مسائل بهداشت روان مانند انگیزه کم ، کناره گیری اجتماعی ، تجربه عاطفی کاهش یافته و پاسخگویی را کاهش دهد .

۲٫ کاهش احساس انزوا

در حالی که در زندگی زمان هایی وجود دارد که احساس تنهایی و گوشه گیری می کنیم ، اما برای برخی این تجربه ای است که پایدار و همیشگی است. دوره های طولانی انزوا و کناره گیری اجتماعی می تواند برای سلامت روان مضر باشد و احتمال بروز اختلالات خلقی مانند افسردگی را افزایش دهد.

مطالعات نشان داده است که جلسات موسیقی درمانی  درک ارتباط ، احساس انزوا را کاهش می دهد ، خلاقیت را افزایش می دهد و کیفیت زندگی را بهبود می بخشد .

۳٫ مدیریت پریشانی

پس از تجربه یک واقعه آسیب زا ، بسیاری از افراد به تدریج  از درد عاطفی بهبود می یابند و اما اگر نتوانیم از کنار این احساسات ناتوان کننده عبور کنیم فکر کرده اید چه اتفاقی می افتد؟ قرار نگرفتن در معرض ضربه می تواند منجر به مشکلات بهداشت روان مانند PTSD و افسردگی شود.

موسیقی درمانی فرصتی را برای گوش دادن به افراد ، یافتن راه های کنترل پریشانی و برقراری ارتباط با تجربیاتی که همیشه به راحتی بیان نمی شوند ، برای افراد فراهم می کند .

۴٫ تأثیرات مثبت بر تعاملات اجتماعی

مطالعات نشان داده است که شرکت در موسیقی درمانی گروهی مانند آواز خواندن یا نواختن ساز با دیگران تأثیرات مثبتی بر تعاملات اجتماعی ، مهارت های ارتباطی ، رفاه ، امید و خوش بینی دارد.

موسیقی درمانی

موسیقی درمانی

۵٫ آرامش ذهن

موسیقی درمانی با افزایش لذت درک شده ، شادی ، افزایش کیفیت زندگی و بهبود سلامت روان همراه است.

۶٫خلق تجربیات مثبت

با جلسات دقیق موسیقی درمانی ، پتانسیل تجربیات مثبت را افزایش داده و منجر به تأثیرات مثبتی روی عواملی مانند عزت نفس یا خودکارآمدی می شود .

عزت نفس برای سلامت روان مهم است. اگر به ارزش شخصی خود ایمان نداشته باشیم ، آیا واقعاً می توانیم به توانایی واقعی خود برسیم؟

اگر به دنبال درمانگر موسیقی درمانی هستید ،با ما در ارتباط باشید 

۷٫ یک منبع کنترل داخلی را تشویق کنید
افراد با یک منبع کنترل خارجی ، تجربیات را به عنوان یک نتیجه از عوامل خارجی در نظر می گیرند. این عدم کنترل ادراک شده به احساس درماندگی و آسیب پذیری کمک می کند.

با گذشت زمان ، نشان داده شده است که موسیقی درمانی یک منبع کنترل داخلی را تشویق می کند. هنگامی که افراد می فهمند که توانایی ها و عملکردهای شان نتیجه جلسات موسیقی درمانی را تعیین می کند ، این می تواند به زندگی خارج از محیط درمانی برون یابی شود .

۸٫ جمایت روانی
حتی جلسات کوتاه موسیقی درمانی می تواند اثرات حمایت روانشناختی را تقویت کرده و علائم افسردگی را بهبود بخشد .

۹٫ کنترل ترس و اضطراب
مشارکت در موسیقی درمانی شبیه شدن به واقعیت است ، و جایگزینی حالاتی مانند ترس و اضطراب می شود.

۱۰٫ تقویت روابط توانمندسازی
مزایای موسیقی درمانی برای سلامت روان بسیار شبیه مزایای شناخته شده یک عمل بهبودی-محور است. از طریق تشویق آگاهی و تعیین سرنوشت ، می توانیم روابط متقابل را تقویت کنیم .

۱۱٫ آرامش
اسمیت (۲۰۰۴) پیشنهاد می کند موسیقی درمانی توانایی برانگیختن حالت های آرام را دارد که شامل احساس می شود. درگیر ، استراحت و شاداب ، راحت ، پرانرژی ، ذهنی صلح جو ، شکرگزار و دوست داشتنی.

منبع:positivepsychology

 

اگر شما هم به دنبال یک مشاور مجرب و متخصص روانشناسی در حوزه های  موسیقی درمانی ؛درمان اختلالات رفتاری،درمان غیر دارویی اعتیاد ،مشاوره کودک و نوجوان،مشاوره تحصیلی،مشاوره خانواده و زوج درمان هستید ،ما به شما آقای دکتر کیومرث چراغی متخصص روانشناسی و درمانگر غیر دارویی اعتیاد ،بهترین روانشناس در غرب استان تهران اندیشه، شهریار، شهر قدرس، ملارد، تهرانسر را معرفی می کنیم.
تعین وقت

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + چهارده =

ArabicEnglishPersianTurkish