26 راز آرامش درون
آیا می دانید ۲۶ راز آرامش درون کشف شد؟
مهر ۲۶, ۱۳۹۹
ذهن اگاهی چیست
ذهن آگاهی چیست ؟
مهر ۲۶, ۱۳۹۹
نمایش همه

۱۹ ویژگی اولیه یک روانشناس خوب

19 ویژگی مشاور روانشناس خوب

کلنیک مشاوره روانشناسی رامان

 

تحقیقات انجام شده در دهه های اخیر نشان می دهد یکی از عوامل مهم اثربخشی جلسات روان درمانی ویژگی های مشاور یا روانشناساست. به همین دلیل ممکن است مثلاً دو روانشناس از یک روش درمانی مشابه برای درمان افسردگی استفاده کنند اما میزان بهبودی مراجعان یکی از این مشاوران بیشتر از مشاور دیگری باشد. به عبارت دیگر  ویژگی هایی شخصیتی مشاور بر اثربخشی کار او اثر زیادی دارد. اما معمولاً این تفاوت در مشاغل دیگر دیده نمی شود. مثلاً یک جراج گوارش ماهر چه بد اخلاق باشد چه خوش اخلاق در هر صورت معده شما را خوب عمل می کند. اما روانشناسی که نتواند مهارت های ارتباطی خوبی با شما برقرار کند قطعاً نمی تواند کمکی در حل مشکل تان به شما بکند.

در ادامه کلینیک مشاوره روانشناسی رامان در ۱۹ ویژگی به شمامی گوید روانشناس خوب کیست .

یک روان درمانگر به عبارتی مشاور و یا روانشناس خوب  زمانی خوب است که:
 1. روان درمانگر خوب باید از نظر علمی صلاحیت لازم را داشته باشد. یکی از در دسترس ترین روش های بررسی صلاحیت یک روانشناس داشتن پروانه  یا عضو سازمان نظام روانشناسی است. البته به نظر من داشتن پروانه حداقل صلاحیت برای یک روان درمانگر خوب است 
 2. مشاور باید به اندازه کافی باصلاحیت و باتجربه باشد تا بتواند بدون اینکه از شنیدن مشکلات شما زیاد برانگیخته شود، به شما کمک کند بر مشکلاتتان غلبه کنید. ا
 3. درمانگر در مورد فرایند درمان و اینکه چطور می توانید از آن بهره گیرید را توضیح می دهد، اما تضمین نمی کند که حتماً موفق می شوید و «همه مشکلاتتان حل خواهد شد». واقعیت این است که هیچ کس – نه شما و نه روانشناس و مشاور– نمی تواند چنین تضمینی بدهد.فقطخداوند است که عالم است .
 4. مشاور یا روانشناس خوب همیشه متمرکز بر شماست و با شما رفتار حرفه ای دارد. روانشناس خوب  قبل ازهر جلسه، یادداشت ها یا آیتم های رفتاری جلسات قبل را مرور می کند و برای ملاقات با شما آماده می شود. او معمولا ًزمان قرار ملاقات با شما را به خاطر دارد، سروقت در کلینیک  حضور دارد، و با انجام کارهایی مثل پاسخ ندادن به تلفن، چک کردن ایمیل، یا حواس­ پرت در جلسه درمان نشان می دهد که به شما توجه می کند.
 5. روانشناس و مشاور کلینیک روانشناسی رامان خوب در صورت لزوم ، اختلالی را در شما تشخیص می دهد اما کاملاً روی شما متمرکز می ماند و به شما کمک می کند این اختلال را مدیریت کنید تا حالتان بهتر شود. به عبارت دیگر، تشخیص اختلال در پس زمینه درمان باقی نمی ماند و به کانون تمرکز تبدیل نمی شود.
 6. مشاور و روانشناس خوب می داند و برای شما نیز توضیح می دهد که تعداد زیادی رویکردهای درمانی موثر وجود دارند، و تنها یک درمان نمی تواند تمام نیازهای هر مراجعی را رفع نماید. او از اجرای سایر رویکردهای درمانی نیز استقبال می کند.
 7. مشاور در مورد تکنیک رواندرمانی که قرار است برای شما اجرا کند توضیح می دهد، با اشتیاق به سئوالات شما در مورد یک تکنیک خاص پاسخ می دهد، و در مورد هر تکنیکی که برای شما جدید یا متفاوت باشد نظرتان را جویا می شود.
 8. روانشناس و مشاور خوب میان افکار و احساسات شما تعادل برقرار می کند، بی آنکه از شدت یکی بکاهد یا دیگری را نادیده بگیرد.
 9. مشاور و روانشناس خوب  همیشه در جلسات درمان دارای هیجان مناسب و متعادلی است. چون مشاوران خوب با مراجعانشان همدلی می کنند و واقعاً به آنها اهمیت می دهند، گاهی وقتی از تجربه یک مراجع آگاه می شوند، هیجان خاصی در آنها به وجود می آید. مثلاً اگر مراجعی یکی از عزیزانش را از دست داده باشد، مشاور ناراحت می شود و این ناراحتی را بروز می دهد. هرچند اشکالی ندارد که مشاور و روانشناس خوب برخی احساساتش را در جلسه درمان بروز دهد اما زیادی هیجان زده شدن معمولا ایراد دارد. یک روانشناس خوب  همیشه روی هیجانات شما متمرکز است نه هیجانات خودش.
 10. مشاور و روانشناس خوب  به شما کمک می کند در یک محیط ایمن و به شیوه ای درمانی، بدون اینکه مجدداً دچار تروما شوید، با احساسات و خاطرات بسیار آسیب پذیرتان مواجه گردید. چون شما و درمانگرتان با هم کار می کنید، روانشناس خوب می داند چه زمانی برای کار با این احساسات و خاطرات مناسب است. درمانگر شما را نه به سوی بررسی این احساسات «هل می دهد» و نه از آن «باز می دارد».
 11. مشاور خوب خودش هم تجربه شرکت در درمان را دارد. بسیاری از مشاوران به دلیل اینکه خودشان تجربیاتی مثبتی از درمانگر داشته اند تصمیم گرفته اند مشاور شوند، و می خواهند این تجربه را برای دیگران نیز بیافرینند. چون برخی دانشجویان قبل از ورود به برنامه آموزش مشاوره تجربه حضور در درمان را نداشته اند، اغلب برنامه های آموزشی از دانشجویان رشته مشاوره می خواهند که حتی برای یک دوره کوتاه مدت، در درمان شرکت کنند. این کار به درمانگر کمک می کند درمان را از دریچه چشم مراجع ببیند.
 12. مشاور و روانشناس خوب کاملاً روشن برایتان توضیح می دهد که چطور می تواند به شما کمک کند. او مثال های ملموسی ارائه می دهد و به شما کمک می کند با شیوه کمک به شما، آنچه لازم است انجام دهید، و نحوه ارزیابی پیشرفت درمان آشنا شوید.
 13. مشاور به طور منظم پیشرفت شما را بر اساس اهدافتان می سنجد و به شما کمک می کند متوجه شوید که الان کجا هستید و لازم است به کجا برسید.
 14. احساس می کنید با مشاورتان ارتباط برقرار کرده اید. این نشان می دهد که مشاور واقعاً به شما و به اهدافی که برای زندگیتان تعیین کرده اید باور دارد.
 15. گفت و گوی شما با مشاورتان حالتی طبیعی و متعادل دارد. او نه خیلی زیاد و نه خیلی کم صحبت می کند. علاوه بر این، از زبان و اصطلاحات قابل درک استفاده می کند و هر مفهومی را ظاهرا که دشوار یا گیج کننده است برایتان توضیح می دهد.
 16. مشاور به شما کمک می کند به نقش خودتان در میزان شاد بودنتان پی برید و متوجه شوید که اگرچه برخی افراد تاثیر منفی بر زندگی شما به جای می گذارند، اما سرزنش کردن آنها کمکی به شما نمی کند و بخشی از گزینه های سالمتان نخواهد بود.
 17. روانشناس و مشاور خوب استفاده از مهارت های مقابله ای موثر، نیازهای روزمره مربوط به مدیریت علائمتان را تامین می کند، و سعی می کند دلایل اصلی این علائم را بیابد و آنها را حل کند. او با تمرکز بر هر دو نیاز، به جای اینکه فقط روی یکی از آنها متمرکز شود، به پیشرفت شما در درمان بیشتر کمک می کند.
 18. روشن است که تنها هدف روانشناس خوب این است که می خواهد به شما کمک کند. به عبارت دیگر، او روی تامین نیازهای خودش متمرکز نمی شود، زیاد در مورد خودش صحبت نمی کند، اطلاعات شخصی را که برای شما ارزش درمانی ندارند افشا نمی کند، و از شما نمی خواهد کاری که ربطی به اهداف درمانتان ندارد انجام دهید.
 19. مشاور خوب می داند که ممکن است پاسخ همه سئوالات شما را نداند، یا نتواند در برخی زمینه ها به شما کمک کند. او صادقانه به اشتباهاتش اعتراف می کند، از بازخوردهای واقعی شما استقبال می کند، و از آنها به عنوان تجربیات یادگیری بهره می گیرد تا در کمک به شما و تامین نیازهایتان در آینده بهتر عمل کند.
اگر شما هم به دنبال یک مشاور خوب و روانشناس خوب برای خود هستید . کلینیک روانشناسی رامان ،که در زمینه های استعدادیابی،مشاوره خانواده،مشاوره تحصیلی،زوج درمانی،مشاوره فردی،برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه، موسیقی درمانی،درمان غیر دارویی اعتیاد در غرب تهران یعنی ملارد،شهر اندیشه،شهریار ،شهر قدس ،قرار دارد می تواند به شما کمک کند .

در ضمن اگر شما به دلیل دوری راه نمی توانید از خدمات روانشناسی کلینیک روانشناسی رامان استفاده کنید ،در هر کجاکه هستید به راحتی می توانید از مشاوره آنلاین بهر مند شوید .

دیدگاه ها بسته شده است

ArabicEnglishPersianTurkish