مشاوره کودک و نوجوان چه وظایفی دارد ؟

روانشناسی و درمان کودک و نوجوان رشته­ ای تخصصی است که به مشکلات روانشناختی، تحصیلی، رفتاری و خانوادگی این گروه سنی می پردازد.

بخشی از درمانگری به آموزش والدین اختصاص دارد و بخشی به درمان­های خاص و انفرادی با کودک و نوجوان.

جلسات خانوادگی نیز ممکن است در فرایند کار مورد استفاده قرار بگیرد. به تجربه دریافته ­ایم که والدین درباره ضرورت درمان کودک و نوجوان خود و جایی که باید به آن مراجعه کنند، با سوال­هایی مواجه هستند. اگر فکر می­ کنید که کودک شما نیاز به کمک دارد، در اولین گام باید با یک متخصص روانشناسی کودک و نوجوان  مشورت کنید. هدف از این مشاوره­ ی اولیه، آن است که دریابید حل مشکلات فردی شما کودک شما مستلزم مداخله ­ی درمانی است یا خیر.

اصطلاح فرزند پروری از ریشه پریو (pario) به معنی “زندگی بخش” گرفته شده است.

منظور از شیوه های فرزندپروری چیست؟

منظور از شیوه‌های فرزند پروری، روش‌هایی است که والدین برای تربیت فرزندان خود به‌کار می‌گیرند و بیانگر نگرش‌هایی است که آن‌ها نسبت به فرزندان خود دارند و همچنین شامل معیارها و قوانینی است که برای فرزندان خویش وضع می کنند. ولی باید پذیرفت که رفتارهای فرزند پروری به واسطه فرهنگ، نژاد و گروه‌های اقتصادی تغییر می‌کند. گاهی نیاز به مداخله­ های جدی در رابطه با مشکلات کودکان و نوجوانان نیست اما والدین در چرخه­ های ارتباطی معیوب با کودک یا نوجوان خود قرار می­ گیرند و این باعث کلافگی و عصبانیت هر دو طرف می­ شود. و اینقدر این چرخه­ ها تکرار می­ شود که کودک وارد لجبازی و رفتارهای منفی دیگر و یا گوشه گیری و.. شده و والد از طرف دیگر دست به خشونت می ­زند یا از کودک کناره­گیری می­ کند.

در این مواقع تغییر در سبک فرزند پروری و آموزش می­تواند به آن­ها درخروج از بحران کمک کند. این آموزش­ها می­تواند در زمینه­ های زیر باشد:

 1. ۱-روش­های تحسین
 2. روش­های تنبیه
 3. لجبازی
 4. مشکلات توالت رفتن
 5. کج خلقی
 6. و رفتارهای منفی
 7. مشکلات مدرسه و تحصیل
 8. عادت­های عصبی
 9.  مشکلات کودک یا نوجوان با همسالان و خواهر و برادرها
 10. ترس ها
 11. مسائل ویژه رفتاری
 12.  تیک عصبی
 13.  بدخوابی
 14.  دروغ گویی
 15.  ترس
 16. لکنت زبان
 17. تنبلی
 18. شب ادراری
 19. کودکانی که هنگام شب­ها راه می ­روند
 20.  کودکانی که دچار وحشت شبانه هستند
 21. بدغذایی
 22. بی­ اشتهایی
 23. مشکلات دوست­یابی
 24.  ترس از صحبت کردن در جمع و غیره

 

 1. مشاوران روانشناس کلینیک مشاوره روانشناسی رامان در حوزه کودک، نوجوان، فرزندپروری