روان سنج کیست ؟در کلینیک روانشناسی چه کاری انجام می دهد؟

روانسنج کیست و چه میکند؟

همانگونه که برای تشخیص نیاز های فیزیو لوژیک انسان در بیمارستان ها آزمایشگاه وجود دارد در مرکز مشاوره روانسنج میتواند به وسیله ی آزمون های روانی برای تشخیص اختلالات ، هوش ، استعداد آنالیز شخصیت یا خود شناسی و … میتواند بسیاری از مسائل را همراه با مصاحبه بالینی تشخیص دهد. باید گفت که روش دارو‌درمانی به تنهایی موثر نیست و این دو شاخه مکمل هم می‌باشند. اگر بیماری پس از مراجعه‌ به روانشناس نتیجه نگرفت و قادر به تغییر رفتارهای خود نبود، به روانپزشک معرفی خواهد شد تا از طریق دارودرمانی بهبود یابد.

روانسنجی

در روان شناسی مجموعه شیوه‌هایی که به روان شناس کمک می‌کند تا پدیده‌های روانی انسان را از حالت کیفی به حالت کمی (عددی) در آورد اصطلاحا روان سنجی (Psychometrics) می‌گویند. روان سنجی در معنای وسیع کلمه به معنی استفاده از روشهای آماری و آزمایش و در معنای محدود کلمه به معنی بهره گیری از آزمونهای روانی برای اندازه گیری پدیده‌های روانی است.

کاربرد مهم روانسنجی در دنیا چیست ؟

 

به طور مثال امروزه در کشورهای بزرگ از روان سنجی برای سنجش و پذیرش افراد در شغل های خاص استفاده می کنند آن ها از طریق یک سری آزمون ها برای استخدام مثل آزمون های شخصیت و استعداد یابی استفاده می کنند .

جدا از مبحث شغلی ما در زمینه ی پیشرفت تحصیلی در مدارس نیز شاهد آن هستیم که آزمون های روانسنجی بسیار تاثیرگذار و پیش بینی کننده های بسیار خوبی هستند.

در این زمینه بر مبنای سنجش هوش ، استعداد و شخصیت فرد می توان حتی رشته ی تحصیلی مناسب را برای دانش آموزان انتخاب کرد  بر مبنای پیش بینی داده های کمی بی شک اعتبار و دقت آزمون ها از یک تفکر بالاتر است .

 

مشاوره روانسنجی چه وظایفی دارد ؟
مشاوره روانسنجی به تشخیص و درمان درس کمک می کند

 

گزینش و انتخاب در شرکت های بزرگ دنیا

 

دومین مبحث گزینش و انتخاب است در زمینه ی گزینش و انتخاب بسیاری از موسسات و سازمان ها از آزمون های مناسب با شغل خودشان برای سنجش افراد استفاده می کنند جدا از این بسیاری از پژوهش هایی که در زمینه های مختلف صورت می گیرد اگر آزمون ها و روان سنجی دقیقی بر روی آن ها صورت نگیرد هیچ ارزشی ندارد

اگرشما هم علاقمند هستید شخصیت خود را بسنجید ،در کلینیک روانشناسی رامان  منتظر هستیم 

خوشبختانه در کشورهای توسعه یافته هزینه های زیادی را نیز برای پیشگیری مشکلات خرج می کنند قطعاً پیشگیری از درمان بسیار ارزشمندتر و معقول تر است.

در کلینیک روانشناختی رامان، به دلیل اینکه متخصصین به صورت تیمی در حال  فعالیت هستند روانسنج در گروه های مختلف حضور دارد بطور مثال ما روان سنجی را با تیم مشاوره خانواده و بالینی خود داریم و روان سنجی کودک دیگری را با تیم متخصص کودک و نوجوان خود به همراه داریم.

خوشبختانه این باعث شده است که تیم متخصصین ما کامل تر و دقیق تر شود بطور مثال در زمینه مشاوره بالینی بسیاری از آزمون های تشخیص اضطراب ، افسردگی ، وسواس فکری عملی می تواند به مشاورین کمک کند تا ارزیابی دقیق تری را در کنار مصاحبه ی بالینی خود داشته باشند

 

در زمینه ی مشاوره ی خانواده و ازدواج نیز به همین صورت است در پکیج آموزشی زوجین و خانواده نیز ما از روانسنج خود استفاده می کنیم و بسیاری از آزمون هایی مثل  نئو، ام ام پی آی و یا آزمون های دیگری بر مبنای نیاز مشاورانجام و ارزیابی می شود زمانی که این آزمون ها را انجام می دهیم به یک تشخیص دقیق تر نیز دست پیدا می کنیم

در زمینه ی مشاوره ی تحصیلی و شغلی نیز از انواع آزمون های شخصیتی ، سنجش هوش و توانایی های ذهنی ، سنجش استعداد و آزمون های رغبت و علایق تحصیلی و شغلی در پکیج مشاوره ی تحصیلی و شغلی استفاده می کنیم.

 

نیاز به ارزیابی دارم 

ArabicEnglishPersianTurkish